ילדים

איך להתנהג עם ילדה מתבגרת – טיפים שכדאי לדעת

Eserplus.net איך להתנהג עם ילדה מתבגרת Httpswww.spacefantasy.co.il

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

הורות למתבגרים שונה לחלוטין מהורות לילדים. חשוב שהורים יזהו את השלב בו נמצאים המתבגרים, כדי להבין שההורות שלהם צריכה לעבור שינוי. הנה כמה טיפים שיכולים לסייע בשאלה איך להתנהג עם ילדה מתבגרת

הילדה של אביב הגיעה לגיל ההתבגרות ואביב לא הפנימה את זה מהר מספיק. "גילי שלי הייתה ילדת קסם", אומרת אביב. "היא הייתה הדבר הכי מתוק שאני ראיתי מימי, היא דיברה יפה, נהנתה מחברתי, היינו משחקות אחת עם השניה במשך שעות. הייתי בטוחה שמדובר במערכת יחסים נפלאה שבין אמא לבת ושכך זה ימשך לנצח. ואז גילי הגיעה לגיל 14 והכל השתנה. האמת היא שהשינוי התחיל כבר מגיל 10, אבל בגיל 14 זה כבר הגיע לשיא".

לדברי אביב, גילי כבר לא רצתה איתה שום קשר. "היא הייתה קמה מוקדם בבוקר, מתארגנת כמו רוח סערה ויוצאת לבית הספר", מספרת אביב. "אחרי כך היא הייתה חוזרת הביתה מסתגרת בחדר ויוצאת רק כדי לחטוף משהו לאכול או כדי לצאת להיפגש עם חברות. היא לא רצתה לשתף אותי בשום דבר שקורה, לא רצתה קשר עם האחים שלה, כל הזמן היו צעקות בבית, קללות, זה היה פשוט נוראי. לא הבנתי לאן נעלמה הילדה הנפלאה שלי".

אביב הבינה שהיא פשוט לא יודעת איך להתנהג עם ילדה מתבגרת, והחליטה לעשות מעשה. "מצד אחד, רציתי לתת לגילי את החופש שלה למרוד, לגלות את האישיות שלה ולעבור תהליכי היפרדות בריאים מההורים", אומרת אביב. "מצד שני, רציתי לשדר לה שאני כל הזמן נמצאת שם עבורה, ואם היא צריכה עזרה או עצה, היא תמיד מוזמנת לדבר איתי. נדמה לי שפשוט רציתי לחבק אותה כמו פעם. מאוד התגעגעתי לרגעי המשחק שלנו, ללילות שהיא ישנה איתי במיטה. פתאום היא הפכה למישהי שאני שכאילו לא הכרתי מעולם, וזה הפחיד אותי וגם הדאיג".

אחרי שקראה קצת ברשת, אביב החליטה ללכת לקבוצה של הורים לילדים מתבגרים. "זה היה מעין מפגש טיפולי קבוצתי של הורים לבנות מתבגרות. מסתבר שלא רק אני לא יודעת איך להתנהג עם ילדה מתבגרת, אלא שיש עוד כמוני. עוד הסתבר שמה שקורה אצלי בבית קורה גם בבתים אחרים, וזה גרם לי להרגיע את כל החששות. במפגשים קיבלנו כלים איך לשוחח עם הילדות, איך לתת להן הרגשה שהם גדולות אבל עדיין אבא ואמא נמצאים לצדן ועוד. אלו היו מפגשים מרגשים מאוד".

אחרי כל מפגש אביב הייתה מגיעה הביתה ומנסה ליישם את הכלים שקיבלה. "בהתחלה גילי הראתה התנגדות גדולה", אומרת אביב, "אבל זה לא שבר אותי. במפגשים אמרו שלרוב זו ההתנהלות. לאט לאט משהו בהתנגדות שלה נסדק, היא החלה לשתף פעולה, הטונים בבית נרגעו. זה עבד כמו קסם".

תפריט נגישות אתר